Basketball Games for December 14th

Boys Basketball

Aberdeen Central     Spearfish     Aberdeen   7:00 p.m. CT
Aberdeen Roncalli     Milbank     Aberdeen   8:00 p.m. CT
Alcester-Hudson     Gayville-Volin     Alcester   7:30 p.m. CT
Alliance, NE     St. Thomas More     Alliance, NE   6:30 p.m. MT
Arlington     Elkton-Lake Benton     Arlington   6:00 p.m. CT
Belle Fourche     Sundance, WY     Belle Fourche   7:00 p.m. MT
Bennett County     Gordon-Rushville, NE     Martin   3:30 p.m. MT
Britton-Hecla     Clark/Willow Lake     Britton   5:00 p.m. CT
Canton     Dakota Valley     Canton   8:00 p.m. CT
Castlewood     Colman-Egan     Castlewood   6:30 p.m. CT
Chester Area     Tri-Valley     Chester   5:00 p.m. CT
Cheyenne-Eagle Butte     Little Wound     Rapid City   9:30 am MT
Corsica-Stickney     Mt. Vernon/Plankinton     Corsica   6:30 p.m. CT
Custer     Crow Creek     Rapid City   8:30 p.m. MT
Dell Rapids St. Mary     Oldham-Ramona/Rutland     Dell Rapids   6:15 p.m. CT
Deubrook Area     Estelline/Hendricks     Toronto   6:15 p.m. CT
Dupree     Kadoka Area     Dupree   3:30 p.m. MT
Edgemont     Morrill, NE     Edgemont   2:00 p.m. MT
Elk Point-Jefferson     Sioux Falls Christian     Elk Point   08:00 p.m. CT
Hanson     Menno     Alexandria   7:45 p.m. CT
Harding County     Carter County, MT     Buffalo   5:00 p.m. MT
Highmore-Harrold     Wolsey-Wessington     Highmore   6:30 p.m. CT
Howard     McCook Central/Montrose     Howard (DH)   8:00 p.m. CT
Huron     Rapid City Stevens     Huron   7:00 p.m. CT
Irene-Wakonda     Viborg-Hurley     Wakonda   4:00 p.m. CT
James Valley Christian     Sunshine Bible Academy     Huron-JVC   8:00 p.m. CT
Jones County     Wall     Murdo   3:30 p.m. CT
Lemmon     Beach, ND     Lemmon   7:00 p.m. MT
Lower Brule     Tiospa Zina     Rapid City   12:30pm MT
McIntosh     Faith     McIntosh   5:30 p.m. MT
Miller     Winner     Miller   6:30 p.m. CT
Mitchell     Rapid City Central     Mitchell-Corn Palace   7:00 p.m. CT
Newell     Tiospaye Topa     Newell   5:30 p.m. MT
Parkston     Chamberlain     Parkston   5:00 p.m. CT
Pierre T.F. Riggs     Douglas     Pierre   7:00 p.m. CT
Potter County     Northwestern     Gettysburg   6:30 p.m. CT
Rapid City Christian     Lyman     RC Christian   7:30 p.m. MT
Redfield/Doland     Groton Area     Redfield   6:30 p.m. CT
Scotland     Bon Homme     Scotland   6:30 p.m. CT
Sioux Falls Lincoln     Sioux Falls O’Gorman     SF Lincoln   5:30 p.m. CT
Stateline Shootout     Lead-Deadwood     Belle Fourche   4:00 p.m. MT
Tea Area     Dell Rapids     Tea   8:00 p.m. CT
Tri-State, ND     Florence/Henry     Rosholt   6:15 p.m. CT
Watertown     Harrisburg     Watertown   7:00 p.m. CT
West Central     Wagner     Hartford   5:00 p.m. CT

Girls Basketball

  Aberdeen Roncalli     Milbank     Aberdeen   6:30 p.m. CT
  Alcester-Hudson     Gayville-Volin     Alcester   6:15 p.m. CT
  Belle Fourche     Sundance, WY     Belle Fourche   5:30 p.m. MT
  Bennett County     Gordon-Rushville, NE     Martin   2:00 p.m. MT
  Bridgewater-Emery     Canistota     Emery   6:15 p.m. CT
  Britton-Hecla     Clark/Willow Lake     Britton   5:00 p.m. CT
  Canton     Dakota Valley     Canton   6:30 p.m. CT
  Chester Area     Tri-Valley     Chester   4:00 p.m. CT
  Corsica-Stickney     Mt. Vernon/Plankinton     Corsica   6:30 p.m. CT
  Dupree     Kadoka Area     Dupree   3:30 p.m. MT
  Edgemont     Morrill, NE     Edgemont   4:00 p.m. MT
  Elk Point-Jefferson     Sioux Falls Christian     Elk Point   06:30 p.m. CT
  Great Plains Lutheran     Wilmot     Watertown   6:15 p.m. CT
  Gregory     Platte-Geddes     Gregory   6:30 p.m. CT
  Hanson     Menno     Alexandria   6:15 p.m. CT
  Harrisburg     Watertown     Harrisburg   7:00 p.m. CT
  Howard     McCook Central/Montrose     Howard   6:15 p.m. CT
  Irene-Wakonda     Viborg-Hurley     Wakonda   5:00 p.m. CT
  James Valley Christian     Sunshine Bible Academy     Huron-JVC   4:00/6:30 p.m. CT
  Jones County     Wall     Murdo   3:30 p.m. CT
  Langford Area     Ipswich     Langford   8:00 p.m. CT
  Lemmon     Beach, ND     Lemmon   5:00 p.m. MT
  Lower Brule     Cheyenne-Eagle Butte     Rapid City   8:30 a.m. MT
  Marty     Lakota Nation Invitational     Rapid City   TBA
  Newcastle, WY     Lead-Deadwood     Belle Fourche   2:30 p.m. MT
  Newell     Tiospaye Topa     Newell   4:30 p.m. MT
  Parkston     Chamberlain     Parkston   5:00 p.m. CT
  Rapid City Central     Mitchell     RC Central   7:00 p.m. MT
  Rapid City Christian     Lyman     RC Christian   3:00 p.m. MT
  Rapid City Stevens     Huron     RC Stevens   7:00 p.m. MT
  Sioux Falls Lincoln     Hopkins, MN     SF Lincoln   7:00 p.m. CT
  Sioux Falls Washington     Moorhead, MN     SF Washington   6:15 p.m. CT
  Spearfish     Aberdeen Central     Spearfish   7:00 p.m. MT
  Tea Area     Dell Rapids     Tea   6:30 p.m. CT
  Tiospa Zina     St. Francis Indian     Rapid City-Ice   2:00MST
  Waverly-South Shore     Waubay/Summit     Waverly   6:15 p.m. CT
  West Central     Wagner     Hartford   5:00 p.m. CT