Basketball Scoreboard for Dec 15th

Boys Basketball

 

  Aberdeen Central     Sturgis Brown     Aberdeen   1:30 p.m. CT
  Andes Central/Dakota Christian     Scotland     Lake Andes   2:00 p.m. CT
  Belle Fourche     Newcastle, WY     Belle Fourche   3:30 p.m. MT
  Bon Homme     McCook Central/Montrose     Tyndall   4:15 p.m. CT
  Britton-Hecla     Wilmot     Britton   2:00 p.m. CT
  Brookings     Sioux Falls Roosevelt     Brookings-Jostad   7:00 p.m. CT
  Centerville     Iroquois     Centerville   3:00 p.m. CT
  Cheyenne-Eagle Butte     Lakota Nation Invitational     Rapid City   TBA
  Cody-Kilgore, NE     Colome     Cody, NE   3:00 p.m. CT
  Dakota Valley     Woodbury Central, IA     N. Sioux City   TBA
  Edmunds Central     Eureka/Bowdle     Roscoe   5:15 p.m. CT
  Flandreau Indian     Hills-Beaver Creek, MN     Flandreau   TBA
  Hill City     Hot Springs     Hill City   6:30 p.m. MT
  Hitchcock-Tulare     Langford Area     Tulare   1:00 p.m. MT
  Huron     Rapid City Central     Huron   1:30 p.m. CT
  Lemmon     Hettinger/Scranton, ND     Lemmon   7:00 p.m. MT
  Lyman     Bennett County     Presho   2:00 p.m. CT
  Mitchell     Rapid City Stevens     Mitchell-Corn Palace   1:30 p.m. CT
  Mitchell Christian     Wessington Springs     Mitchell Christian   5:00 p.m. CT
  Mobridge Classic     Timber Lake     Mobridge   TBA
  Mobridge-Pollock     Herreid/Selby Area     Mobridge   TBA
  Moorcroft, WY     Edgemont     Moorcroft, WY   2:00 p.m. MT
  Pierre T.F. Riggs     Spearfish     Pierre   5:00 p.m. CT
  Sioux Falls Christian     Chamberlain     SF Christian   04:45 p.m. CT
  Stateline Shootout     Lead-Deadwood     Belle Fourche   12:30 a.m. MT
  Stuart, NE     Burke     Stuart, NE   4:00 p.m. CT
  Webster Area     Ipswich     Webster   5:00 p.m. CT
  Winner     Sully Buttes     Winner   2:00 p.m. CT
  Yankton     Watertown     Yankton   7:00 p.m. CT

Girls Basketball

 

Andes Central/Dakota Christian     Scotland     Lake Andes   4:30 p.m. CT
Arlington     Sioux Valley     Colman   5:00 p.m. CT
Belle Fourche     Newcastle, WY     Belle Fourche   2:00 p.m. MT
Britton-Hecla     Wilmot     Britton   2:00 p.m. CT
Castlewood     Garretson     Colman   1:30 p.m. CT
Centerville     Iroquois     Centerville   1:30 p.m. CT
Cody-Kilgore, NE     Colome     Cody, NE   3:00 p.m. CT
Colman-Egan     Deuel     Colman   12:00 p.m. CT
Dell Rapids     De Smet     Colman   6:00 p.m. CT
Edmunds Central     Eureka/Bowdle     Roscoe   6:30 p.m. CT
Elkton-Lake Benton     Dell Rapids St. Mary     Colman   3:30 p.m. CT
Entringer Classic     Flandreau     Colman   4:30 p.m. CT
Entringer Classic     Hamlin     Brookings   4:30 p.m. CT
Estelline/Hendricks     Oldham-Ramona/Rutland     Colman   2:00 p.m. CT
Freeman     Platte-Geddes     Freeman   4:00 p.m. CT
Groton Area     Redfield/Doland     Groton   6:30 p.m. CT
Hill City     Hot Springs     Hill City   5:00 p.m. MT
Hitchcock-Tulare     Langford Area     Tulare   1:00 p.m. CT
Irene-Wakonda     Ethan     Sioux Falls-Pentagon   9:30 a.m.
Lake Preston     Chester Area     Colman   12:30 p.m. CT
Lemmon     Hettinger/Scranton, ND     Lemmon   6:00 p.m. MT
Lyman     Bennett County     Presho   2:00 p.m. CT
Madison     Deubrook Area     Colman   3:00 p.m. CT
Marty     Lakota Nation Invitational     Rapid City   TBA
Mitchell Christian     Wessington Springs     Mitchell Christian   3:30 p.m. CT
Mobridge Classic     McIntosh     Mobridge   TBA
Mobridge-Pollock     Herreid/Selby Area     Mobridge   5:15 p.m. CT
Moorcroft, WY     Edgemont     Moorcroft, WY   2:00 p.m. MT
New Underwood     Faith     New Underwood   2:00 p.m. MT
Northwestern     Miller     Mellette   6:00 p.m. CT
Parker     Bridgewater-Emery     Sioux Falls   8:00 a.m. CT
Pentagon Classic     Irene-Wakonda     Sioux Falls-Pentagon   TBA
Pentagon Classic     Sioux Falls Washington     Sioux Falls-Pentagon   TBA
Pentagon Classic     St. Thomas More     Sioux Falls-Pentagon   TBA
Pentagon Classic     Warner     Sioux Falls   TBA
Rapid City Central     Huron     RC Central   1:30 p.m. MT
Rapid City Stevens     Mitchell     RC Stevens   1:30 p.m. MT
Sanford Classic     Sioux Falls O’Gorman     Sioux Falls-Pentagon   TBA
Sanford Pentagon     Lennox     Sioux Falls-Pentagon   TBA
Sioux Falls Roosevelt     Brookings     SF Roosevelt   7:00 p.m. CT
Sisseton     Vermillion     Sioux Falls-Pentagon   11:00 a.m. CT
Spearfish     Pierre T.F. Riggs     Spearfish   3:00 p.m. MT
St. Michael-Albertville, MN     Sioux Falls Lincoln     Sioux Falls-Pentagon   12:30 p.m. CT
Strasburg/Zeeland, ND     Wakpala     Mobridge   05:15 p.m. CT
Stuart, NE     Burke     Stuart, NE   4:00 p.m. CT
Sturgis Brown     Aberdeen Central     Sturgis   1:30 p.m. MT
Sundance, WY     Lead-Deadwood     Belle Fourche   11:00 a.m. MT
Timber Lake     Leola/Frederick Area     Mobridge   4:00 p.m. CT
Wall     Harding County     Wall   1:00 p.m. MT
Watertown     Yankton     Watertown   7:00 p.m. CT
Webster Area     Ipswich     Webster   3:30 p.m. CT
  Winner     Sully Buttes     Winner   2:00 p.m. CT
  Worthington, MN     Dakota Valley     Sioux Falls-Pentagon   930 p.m. CT