Final Scores for Thursday Jan. 21

BOYS BASKETBALL=

Brandon Valley 59, Brookings 44

Canistota 65, Hanson 55, OT

Canton 66, Mt. Vernon/Plankinton 54

Chamberlain 82, Miller 38

Chester 62, Baltic 34

Dell Rapids 64, Madison 54

Elk Point-Jefferson 68, Akron-Westfield, Iowa 39

Ethan 63, Corsica/Stickney 52

Great Plains Lutheran 59, Tri-State, N.D. 45

Gregory 58, Kimball/White Lake 51

Hamlin 40, Milbank 35

Howard 57, Bridgewater-Emery 48, OT

Ipswich 46, Faulkton 44

Irene-Wakonda 37, Alcester-Hudson 34

Lyman 49, Faith 39

Marty Indian 57, Scotland 33

Menno 59, Freeman 33

Parkston 58, Bon Homme 36

Rapid City Christian 71, Bennett County 39

Redfield 62, Britton-Hecla 39

Sioux Falls Washington 60, Harrisburg 44

Sisseton 68, Deuel 39

Sully Buttes 47, Stanley County 35

Tripp-Delmont/Armour 40, Mitchell Christian 27

Vermillion 66, Sioux Falls Christian 53

West Central 52, Lennox 45

Winner 68, Tri-Valley 51

GIRLS BASKETBALL=

Aberdeen Roncalli 55, Webster 24

Akron-Westfield, Iowa 64, Elk Point-Jefferson 37

Andes Central/Dakota Christian 53, Avon 42

Baltic 81, Chester 69

Belle Fourche 40, Douglas 31

Brandon Valley 71, Brookings 36

Bridgewater-Emery 58, Howard 44

Chamberlain 53, Miller 43

Colman-Egan 36, Dell Rapids St. Mary 35

Corsica/Stickney 56, Ethan 50

Deubrook 40, Arlington 36, OT

Elkton-Lake Benton 41, Great Plains Lutheran 18

Estelline/Hendricks 46, Oldham-Ramona/Rutland 21

Faith 56, Bison 44

Florence/Henry 59, Warner 31

Groton Area 45, Clark/Willow Lake 33

Hamlin 61, Milbank 18

Ipswich 40, Faulkton 37

Irene-Wakonda 59, Alcester-Hudson 55

Lakota Tech 71, Lower Brule 46

Newell 57, Bison 19

Parkston 50, Bon Homme 47

Rapid City Christian 69, Bennett County 31

Redfield 64, Britton-Hecla 21

Sully Buttes 47, Stanley County 35

Timber Lake 57, Harding County 42

Tripp-Delmont/Armour 48, Mitchell Christian 34

Wall 54, Philip 45

Waubay/Summit 51, Wilmot 15

Waverly-South Shore 58, Langford 28

West Central 58, Lennox 29

White River 61, Gregory 43

Winner 60, Kadoka Area 32

281 Conference=

Seventh Place=

Iroquois 58, Sunshine Bible Academy 25

Fifth Place=

James Valley Christian 51, Wessington Springs 29

Third Place=

Hitchcock-Tulare 50, Wolsey-Wessington 36

Championship=

Highmore-Harrold 45, Sanborn Central/Woonsocket 42