Weekend Scoreboard January 13 & 14, 2018

Boys Basketball Friday
Arlington 69, Deubrook 59
Bridgewater-Emery 67, Menno 40
Canistota 63, Ethan 43
Colman-Egan 53, Estelline 25
Corsica/Stickney 71, Kimball/White Lake 65
Crow Creek 83, Mobridge-Pollock 48
Dakota Valley 66, West Central 51
Dell Rapids St. Mary 77, Lake Preston 51
DeSmet 64, Elkton-Lake Benton 50
Douglas 72, Belle Fourche 41
Gregory 61, Burke/South Central 48
Hamlin 56, Aberdeen Roncalli 52
Harrisburg 74, Aberdeen Central 47
Lemmon 51, Tiospaye Topa 34
Omaha Bryan, Neb. 72, Sioux Falls Roosevelt 66
Omaha Nation, Neb. 79, Marty Indian 65
Pierre 58, Brookings 45
Platte-Geddes 69, Tripp-Delmont 48
Ponca, Neb. 70, Elk Point-Jefferson 44
Rapid City Central 69, Campbell County, Wyo. 52
Rapid City Stevens 55, Sturgis Brown 42
Red Cloud 89, Cheyenne-Eagle Butte 67
Redfield/Doland 58, Deuel 47
Sioux Valley 83, McCook Central/Montrose 29
Sisseton 71, Groton Area 46
Timber Lake 79, Takini 40
Tri-State, N.D. 85, Wilmot 63
Tri-Valley 48, Beresford 39
Watertown 55, Huron 44

Jones County Tournament
Jones County 54, Stanley County 44

Consolation Semifinal
Colome 55, Philip 31
Kadoka Area 63, Bennett County 55

Semifinal
White River 80, Lyman 53

West River Tournament
Consolation Semifinal
Edgemont 40, New Underwood 33
Newell 37, Moorcroft, Wyo. 36

Semifinal
Hot Springs 78, Wall 36
Upton, Wyo. 77, Faith 50

Girls Basketball Friday
Brandon Valley 58, Pierre 41
Campbell County, Wyo. 61, Rapid City Central 44
Castlewood 63, Great Plains Lutheran 31
Clark/Willow Lake 64, Milbank 46
Elk Point-Jefferson 42, Ponca, Neb. 38
Flandreau 76, Madison 52
Garretson 42, Baltic 41
Hamlin 54, Aberdeen Roncalli 49
Lake Preston 62, Dell Rapids St. Mary 52
Lemmon 67, Tiospaye Topa 44
Leola/Frederick 53, Eureka/Bowdle 27
Omaha Nation, Neb. 48, Marty Indian 46
Redfield/Doland 62, Deuel 38
Sturgis Brown 50, Rapid City Stevens 45
Tri-Valley 39, Beresford 37
Tripp-Delmont/Armour 52, Platte-Geddes 34
Wakpala 78, Aberdeen Christian 35
Wall 53, Custer 40
Watertown 54, Huron 44
Webster 60, Britton-Hecla 33
West Central 46, St. Thomas More 44, OT

281 Conference Tournament
First Round
Highmore-Harrold 67, James Valley Christian 19
Wolsey-Wessington 64, Wessington Springs 53

White River Tournament
Consolation Semifinal
Hot Springs 42, Rapid City Christian 33
Newell 56, Upton, Wyo. 26

Semifinal
Faith 61, Moorcroft, Wyo. 29
Oelrichs 46, Edgemont 39

Saturday Boys Basketball 
Jones County Tournament
Consolation
Colome 60, Kadoka Area 43
Seventh Place
Bennett County 69, Philip 51
Third Place
Lyman 74, Stanley County 68
Championship
White River 88, Jones County 54

Beresford 54, Wagner 42
Bon Homme 63, Chamberlain 56
Brandon Valley 74, Sioux Falls O’Gorman 59
Britton-Hecla 64, Milbank Area 54
Canistota 75, Alcester-Hudson 25
Crazy Horse 81, Wakpala 52
Eureka/Bowdle 45, Edmunds Central 41
Faulkton 51, Waubay/Summit 41
Herreid/Selby Area 60, Strasburg-Zeeland, N.D. 40
Hettinger/Scranton, N.D. 46, Bison 41, OT
Hill City 60, Sundance, Wyo. 25
Langford 75, Great Plains Lutheran 42
Miller 78, Northwestern 43
Pine Ridge 75, Lower Brule 59
Rapid City Stevens 55, Sturgis Brown 42
Sioux Falls Washington 51, Watertown 45
Tea Area 59, Canton 39

281 Conference Tournament
First Round
Highmore-Harrold 68, Wessington Springs 37
Sanborn Central/Woonsocket 72, Sunshine Bible Academy 42

Garretson Border Clash
Vermillion 46, Murray County Central, Minn. 42
Windom, Minn. 76, Winner 48

 

Pheasant Shootout
Dell Rapids 86, Groton Area 57
Parkston 63, Flandreau Indian 56
Platte-Geddes 66, Aberdeen Christian 49
Timber Lake 65, Redfield/Doland 62
Warner 49, Little Wound 42

Sanford Classic
George-Little Rock, Iowa 61, Clark/Willow Lake 54
South O’Brien, Paullina, Iowa 70, Ipswich 52
West Lyon, Inwood, Iowa 56, Aberdeen Roncalli 53

West River Tournament
Seventh Place
New Underwood 50, Moorcroft, Wyo. 40

Fifth Place
Newell 59, Edgemont 43

Third Place
Wall 51, Faith 47

Saturday Girls Basketball
Beresford 58, Wagner 40
Brandon Valley 54, Mitchell 43
Brookings 62, Pierre 48
Chamberlain 43, Bon Homme 40
Cheyenne-Eagle Butte 42, Mobridge-Pollock 29
Eureka/Bowdle 64, Edmunds Central 26
Flandreau Indian 47, Estelline 34
Hettinger/Scranton, N.D. 71, Bison 10
Pine Ridge 78, Lower Brule 53
Sioux City, West 37, Spirit Lake 28
Luverne 66, Atwater-Cosmos-Grove City 32
Marshall 64, Hill-Murray 56, 2OT
Sioux Falls Lincoln 60, Sioux Falls Roosevelt 44
Sioux Falls Washington 62, Watertown 60, 2OT
Sundance, Wyo. 37, Hill City 34
Tea Area 46, Canton 24
Wakpala 77, Crazy Horse 68
Waubay/Summit 52, Faulkton 34
Waverly-South Shore 54, Britton-Hecla 23

DSU Classic
Canistota 65, Arlington 49
Deubrook 53, Mitchell Christian 32
Elk Point-Jefferson 57, Andes Central/Dakota Christian 41
Elkton-Lake Benton 74, Centerville 43
Hamlin 74, Irene-Wakonda 60
Little Wound 68, Platte-Geddes 48
Viborg-Hurley 58, Oldham-Ramona/Rutland 9

Garretson Border Clash
Garretson 43, Adrian, Minn. 38
Vermillion 59, Murray County Central, Minn. 28
Winner 78, Windom, Minn. 30

Hanson Corn Palace Classic
Avon 41, DeSmet 32
Belle Fourche 54, Flandreau 49
Ethan 51, Madison 37
Freeman 65, Timber Lake 41
Howard 47, Sanborn Central/Woonsocket 37
McCook Central/Montrose 59, Crofton, Neb. 55
Sully Buttes 42, Hanson 40
Tripp-Delmont/Armour 54, Dell Rapids 46

Sanford Classic
Aberdeen Roncalli 70, Sioux Center, Iowa 66
Clark/Willow Lake 66, George-Little Rock, Iowa 55
Sioux Falls Christian 59, Sisseton 23
West Lyon, Inwood, Iowa 53, Ipswich 31

West River Tournament
Seventh Place
Rapid City Christian 34, Upton, Wyo. 25

Fifth Place
Newell 55, Hot Springs 36

Third Place
Moorcroft, Wyo. 56, Edgemont 32

White River Tournament
New Underwood 59, White River 30

 

Associated Press contributed to this report.